Nawigacja

Harmonogram zajęć dodatkowych

Przyjaciele Zippiego

 

 

PRZYJACIELE ZIPPIEGO TO WŁAŚNIE MY !!

 


Kim jest tajemniczy Zippi?

Tajemniczy Zippi to uroczy Patyczak!
Jego przyjaciółmi jest grupka dziewczynek i chłopców.
Przeżywa on sytuacje, z którymi każde dziecko prędzej czy później spotka się w swoim dziecięcym, a potem dorosłym życiu.
Wspólnie z Zippim dzieci uczą się rozpoznawać, co człowiek czuje w konkretnej chwili, czym można go zranić i co zrobić, by tego uniknąć.
Każda sytuacja problemowa pokazuje dzieciom, że nie ma sytuacji bez wyjścia, a z każdej jest właściwie kilka wyjść. 

O programie ZIPPI.

Jest to międzynarodowy program Partnership for Children, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci. Program został przygotowany specjalnie dla dzieci w wieku od 5 do 7 lat. "Przyjaciele Zippiego" jest niezwykły pod tym względem, że od samego początku, był tak tworzony, aby był dostosowany do dzieci na całym świecie.

Założenia i cele programu.

Zamiast zajmować się problemami osobistymi, promuje zdrowie emocjonalne. Program Przyjaciele Zippiego nie mówi dzieciom, co robić, ani nie mówi: "To rozwiązanie jest dobre a tamto złe". Nie koncentruje się wyłącznie na pomaganiu dzieciom, jak radzić sobie z ich problemami, ale pokazuje:

  • - jak ważna jest rozmowa z innymi, kiedy odczuwamy smutek lub złość,
  • - jak również jak ważne jest słuchanie innych, kiedy odczuwają smutek lub   złość.

Program afirmuje dziecięce zdolności zarówno w zakresie udzielania pomocy, jak i korzystania z udzielanego wsparcia.

Z czego składa się Program „Przyjaciele Zippiego"?

Program składa się z 24 spotkań, podzielonych na 6 części. 
Uczucia - Dzieci omawiają uczucia - smutku, szczęścia, złości, zazdrości i zdenerwowania. Ćwiczą mówienie tego, jak czują się w różnych sytuacjach i poznają sposoby poprawiania własnego samopoczucia. 
Komunikacja - W ramach tej części dzieci uczą się skutecznej komunikacji. Program uczy dzieci wysłuchiwać innych. Uczy ich jak prosić o pomoc i mówić to, co chce się powiedzieć, nawet w niesprzyjających okolicznościach. Często nawet „ciche" dzieci otwierają się w czasie spotkań i uczą się wyrażać siebie swobodniej. 
Nawiązywanie i zrywanie więzi - Dzieci uczą się o przyjaźni - jak nawiązywać i utrzymywać przyjaźnie, jak radzić sobie z samotnością i odrzuceniem. Ćwiczą jak mówić przepraszam i jak godzić się z przyjacielem po sprzeczce. 
Rozwiązywanie konfliktów - Ta część dotyczy tego, jak rozwiązywać konflikty, a według nauczycieli szybko sprawia, że dzieci łatwiej akceptują swoje odmienności. Ta część w szczególności, dotyczy problemu prześladowania i tego, co dzieci mogą zrobić, jeśli ktoś prześladuje je lub kogoś innego. 
Przeżywanie zmiany i straty - Ta część stanowi refleksję nad radzeniem sobie ze zmianami, zarówno wielkimi jaki małymi. Największą zmianą ze wszystkich możliwych, jest czyjaś śmierć. Mimo, że dorośli często uważają, że śmierć jest bardzo trudnym tematem do rozmowy, to jednak małe dzieci bardzo rzadko tak uważają. Chętnie wykorzystują okazję do otwartego mówienia na temat, który stał się tabu dla wielu dorosłych. 
Dajemy sobie radę - Ostatnia część stanowi podsumowanie wszystkiego, czego dzieci nauczyły się: znajdowania różnych sposobów radzenia sobie, pomagania innym oraz adaptowania się do nowych sytuacji.

 

Program uczy dzieci:

  • Jak określać własne uczucia i jak o nich rozmawiać
  • Jak mówić to, co chce się powiedzieć
  • Jak słuchać uważnie
  • Jak prosić o pomoc
  • Jak nawiązywać i utrzymywać przyjaźnie
  • Jak radzić sobie z samotnością i odrzuceniem
  • Jak mówić przepraszam
  • Jak radzić sobie z prześladowaniem
  • Jak rozwiązywać konflikty
  • Jak radzić sobie ze zmianą i stratą, miedzy innymi ze śmiercią
  • Jak adaptować się do nowych sytuacji
  • Jak pomagać innym.

Kontakt

  • Miejskie Przedszkole Nr 3 - integracyjne z oddziałami specjalnymi w Zgierzu
    ul. Mielczarskiego 26
  • 42 716-26-72

E-mail przedszkola:

E-mail przedszkola: mp3zgierz@gmail.com

 

Galeria zdjęć